Wystawa "Jan Goczoł"

Zapraszamy do zwiedzania najnowszej wystawy

Czytelnia Biblioteki Publicznej w Prudniku serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy poświęconej osobie Jana Goczoła. W ramach współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu prezentujemy równolegle dwie wystawy: "Z pogorzeliska" oraz „Jan Goczoł – wystawa przygotowana z okazji 80. rocznicy urodzin poety”. Wystawy eksponowane będą do końca lutego w holu naszej Biblioteki.

Serdecznie zapraszamy.

* * * *

Jan Goczoł publikuje swoje wiersze rzadko. Tak więc tom „Z pogorzeliska” jest wydarzeniem wyjątkowym. Wiersze pochodzą z ostatnich kilkunastu lat, w większości są podsumowaniem przeżytych 77 lat poety. To ważny zbiór wierszy, bogaty, różnorodny, skupiony, intymny, sumujący własne doświadczenia poety.

Druga wystawa przygotowana z okazji 80. rocznicy urodzin poety przedstawia w barwny i fotograficzny sposób drogę jaką przebył Jan Goczoł. Do tej pory ukazało się 9 tomików poetyckich Jana Goczoła oraz zbiór felietonów "Na brzozowej korze". Swój niepokój o Śląsk i Ślązaków wyraża Jan Goczoł w najwspanialszym cyklu wierszy "o Starym Ślązaku", stanowiącym esencję śląskości. Świat, w którym wszystko było na swoim miejscu, gdzie tradycja była pielęgnowana a praca święta, odchodzi. Jan Goczoł był między innymi współzałożycielem i redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego Opole. Współpracował również z redakcjami Regionów, Stron, stale publikował w Trybunie Opolskiej. Równolegle działał w Opolskim Towarzystwie Kulturalno-Oświatowym, jako konsultant literacki w Teatrze im. J. Kochanowskiego. Przez dwie kadencje posłował do Sejmu PRL. Pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Instytutu Śląskiego.